IMG 20240307 181446

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 υλοποιήθηκε στο 1ο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Λάρισας με πρωτοβουλία της ψυχολόγου του ΣΔΕ κας Βίκυς Λέντζα, δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης σε θέματα έμφυλης βίας από το επιστημονικό προσωπικό του Ξενώνα Φιλοξενίας Γυναικών Θυμάτων Βίας του Δήμου Λαρισαίων. Κατά τη διάρκεια της δράσης πραγματοποιήθηκε παρουσίαση της λειτουργίας και του έργου του Ξενώνα από την κα Αθηνά Τερζενίδου, κοινωνική λειτουργό, την κα Έφη Ζυγοροδήμου, ψυχολόγο και την κα Ναυσικά Κυρίτση, παιδοψυχολόγο. Στόχος του Ξενώνα είναι να ενισχύσουν και να ενδυναμώσουν τις γυναίκες και τα παιδιά τους έτσι ώστε να ξαναφτιάξουν τη ζωή τους, χωρίς βία και φόβο. Παρέχουν την υποστήριξη που χρειάζονται οι γυναίκες προκειμένου να επανακτήσουν τον έλεγχο στη ζωή τους και να προχωρήσουν αυτόνομα.

Στη συνέχεια προσεγγίστηκε το φαινόμενο της έμφυλης βίας και των έμφυλων στερεοτύπων με βιωματικό τρόπο και οι εκπαιδευόμενοι/ες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις τους μέσα σε ένα πλαίσιο συζήτησης.