Το Μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων, στο Μύλο του Παππά, επισκέφτηκαν οι μαθητές του 1ου ΣΔΕ Λάρισας στα πλαίσια της Πολιτισμικής και Αισθητικής Αγωγής. Μέσα από την περιήγησή τους στη μόνιμη έκθεση του μουσείου, παρακολούθησαν την ιστορική και τεχνολογική εξέλιξη της παλαιάς αλευροβιομηχανίας, αλλά και τις πτυχές τις βιομηχανικής επεξεργασίας των σιτηρών. Ήρθαν σε επαφή με το έργο του Λαρισαίου φωτογράφου Τάκη Τλούπα μέσα από φωτογραφίες έργων του, που παρουσιάζουν την καλλιέργεια και την παραγωγή του σιταριού στον θεσσαλικό κάμπο. Η ξενάγηση της υπεύθυνης του μουσείου, κας Κωνσταντίνας Κόνστα, αξιοποιώντας τις προϋπάρχουσες γνώσεις και τα βιώματα των μαθητών και συνδέοντάς τες με τη νέα εμπειρία, τους  πρόσφερε ένα απολαυστικό ταξίδι στο χρόνο. Πέρα από τις μόνιμες εκθέσεις, στα πλαίσια του 6ου φεστιβάλ OPEN NIGHTS, στο μουσείο φιλοξενούνται και έργα άλλων καλλιτεχνών. Έτσι, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τη δημιουργό του έργου «Νόστιμον ήμαρ», κα Ρούλα Αντωνοπούλου, να εκφράσουν τις απόψεις τους, να λύσουν απορίες αλλά και να προσεγγίσουν το έργο τέχνης με ευαισθησία.